Miloslav Ransdorf

Betlém Jáchyma Metelky

        Už je to řada let, bylo to, myslím, v roce 1989, kdy jsme s manželkou o dovolené navštívili Krkonošské muzeum v Jilemnici a obdivovali Metelkův betlém. Stáli jsme tam v úžasu a smáli se. Betlém má 142 postavy, které vykonávají 350 pohybů. Vochlíř, který rozčesává vlnu, má třeba těch pohybů sedm, lenoch jen dva. Všechny ty pohyby jsou svedeny na jeden pohon. Právě nad lenochem, který se převaluje z boku na bok, jsme se smáli nejvíc. Vybavil jsem si výroky o tom, jak právě lenost je motorem lidského pokroku. Jedna žena mi kdysi řekla, že chlapi jsou líní a, než aby pracovali, budou třeba čtrnáct dní přemýšlet, jak by si tu práci ušetřili, a tak dávají dohromady vynálezy. Z Metelkova lenocha takové přemýšlení přímo vyzařuje. Nebo sokol, který cvičí na hrazdě a má na hlavě u toho beranici!

       Metelkův betlém je taková malá encyklopedie života krkonošského lidu, která letos oslaví 120 let života s lyžemi a na lyžích, protože právě v roce 1893 dovezl hrabě Harrach pro své »horály« z Norska lyže. Pokud vím, ty původní se nezachovaly, i když muzeum má řadu krásných starých exemplářů.

       Letos je to 160 let od doby, kdy se tvůrce tohoto betléma roku 1853 narodil. Pocházel ze Sklenařic (kdo by neznal Raisovy Zapadlé vlastence!), jako učitel působil ve středočeském Neveklově na Benešovsku (odkud pocházel Poláčkův pan Načeradec), ale táhlo ho to zpět do Krkonoš, a tak se tam vrátil. Roku 1883 zahájil práci na betlému a pracoval na něm celých třicet let. Třicet let promyšlené a soustředěné práce, o čemž svědčí četné zachované náčrtky, plánky a poznámky, které si autor v průběhu vytváření díla pořizoval.

       Betlém dokázal dokončit v předvečer války v roce 1913, takže letos, v roce 2013, je mu přesně sto let. Metelka žil sice ještě dlouho (zemřel v roce 1940), byl i literárně činný, byl prý i výborným muzikantem a zpěvákem, ale lidé si ho pamatují hlavně kvůli betlému, který nikdy neopustil rodný kraj a nebyl vystavován jinde. Přinesl spoustu radosti všem, kdož ho spatřili.

       Ta radost není samoúčelná. Betlém je dokladem toho, že nejtrvalejší věci vznikají nikoli pod tlakem touhy po krátkodobém zisku, ale z radosti a skutečného zájmu. Z lidskosti. Nikoli ze snahy obstát v konkurenčním zápase, ale z úsilí udělat jiným lidem radost. Díky, Jáchyme Metelko. Vaše jméno nikdy nezapadne.

 

comments powered by Disqus