Miloslav Ransdorf

Naše země vzkvétá?

        Uložil jsem si, že o Vánocích se nebudu vůbec věnovat politice. Nemohu sice říci jako Bismarck, že to byla ta ryba v jeho rybníce, která požrala ostatní ryby, a nakonec se mu znechutila (tak nějak to napsal), ale v mém životě mne politika poškodila už dost. Ale Zemanův projev mne zaujal. A protože mám zakázaný vstup na Hrad, nemám jinou možnost, jak mu sdělit své hodnocení, než přes média. Není to šťastné, protože nechci stát v jedné řadě s těmi, kteří na něj nepřetržitě poštěkávají. Ale přece jen, proč je jeho projev zrcadlovým obrazem Havlova projevu z Nového roku 1990? 

        Tehdy Havel řekl, že ho občané do funkce určitě nezvolili, aby jim lhal. Přesto lhal mnohokrát. A bez uzardění. Jeho předchůdci prý z tohoto místa po mnoho let říkali, že naše země vzkvétá. A Havel lkal: naše země nevzkvétá!  A opakoval řadu tehdejších klišé, včetně Zemanových vět počtu vysokoškoláků, v čemž nás prý předhonil i Nepál (s tehdy bezmála devadesátiprocentní negramotností). Připomínám, že bez Havlova morálního znehodnocení doby do roku 1989 by nebyla možná Klausova perestrojka- katastrojka.  

        Zeman je dobrý rétor, s jeho myslitelskými výkony už to tak dobré není. Ale o to nejde. Co mne ve vánočním projevu zarazilo, bylo prezidentovo tvrzení, že skončila blbá nálada a že země roste. Že stoupá její ekonomický výkon a že za to musí vládu pochválit. Vláda spravuje zemi dobře. Dokonce i důchodcům se přidá (40 korun).

        Podhradí to vidí jinak. Naštvanost (eufemisticky řečeno) lidí nejenže neskončila, ale neskutečně roste. Lidé vidí všudypřítomný parazitismus, korupci, neschopnost řešit skutečné problémy, urážky lidské důstojnosti a nárůst nerovnosti. A drtivou morální i kulturní krizi, které jsou snad ještě horší než krize ekonomická a sociální. 

        Pamatuje si Zeman ještě heslo z roku 1989 "všechnu moc tvořivosti"? O to šlo,  zlomit byrokratickou rutinu a pohodlnost a dát konečně šanci tvořivosti občanů. A bojovat proti strachu ve všech jeho podobách, protože tam, kde je strach (včetně strachu ekonomické povahy), jsou šance demokracie malé. 

        S jedním bodem vánočního projevu souhlasím. Je to názor, že tato země patří nám  a nikoli všem, a už vůbec ne těm, kteří k nám nezákonně vnikají. Patří nám a těm, kdo uznávají a respektují naše hodnoty. Postmoderní rozmývání identit musí skončit. V tom má Zeman pravdu. Ale naše země nevzkvétá. 

        Třeba má prezident jiný motiv.  Možná si už chystá společné hřiště s Andrejem Babišem…

28. 12. 2015

 

 

comments powered by Disqus