Miloslav Ransdorf

Půjčky Řecku

Co když Řekům poskytneme další peníze a ono stejně nedostojí svým slibům? Proč nebylo z eurozóny vyloučeno a přijato, až si problém vyřeší? Podle mě se nyní Řecko nachází ve stavu klinické smrti a EU mu svými zásahy nepomáhá, ba naopak. zuzana

Řecko bude pod tak přísnou kontrolou, že všechny podmínky bude muset plnit. Jenže škrty nejsou řešení a neutěšený stav řecké ekonomiky jen zhoršují. Dluh vůči HDP na začátku krize činil necelých 120%, nyní, v době "utahování opasků"  je už 180% HDP.

Problém je ten, že Řecko nemá odpovídající makroekonomickou strukturu a nemá co vyvážet. Roční exportní výkon Řecka je údajně devět pracovních dnů České republiky! Nárůstu vývozu by nemoholo ani vyloučení z eurozóny, ani přechod na levnou národní měnu (drachmu), protože řecký export je minimální. Aby se Řecko dostalo z dluhů, musí změnit své národohospodářské struktury, a to bude běh na hodně dlouhou trať.

Některými politiky navrhované vyloučení Řecka z eurozóny je nesmysl, protože unijní právo nic takového neumožňuje. Prý by bylo možné nějak donutit Řecko, aby samo vystoupilo z EU, pak si může přijmout drachmu a po nějaké době požádat o opětovné přijetí do EU... To je hloupost a doklad toho, co stále říkám- že kvalita unijní legislativy není dobrá. 

comments powered by Disqus