Miloslav Ransdorf

Střípky z Evropské unie

Už dlouho mne lákala myšlenka napsat něco na způsob filosofického cestopisu. Zamyšlení nad zeměmi a kulturami, které jsem zažil z vlastní zkušenosti. Zejména mi jde o Evropu. Blíží se evropské volby, a tak bych chtěl, aby Evropa nebyla strašidlem, kterou z ní dělají občas česká média a bývalý prezident Klaus.

Ostatně moje dcera Aneta vytvořila krásnou knížečku omalovánek pro děti pod názvem Evropa není strašidlem. Pokusím se tedy o zamyšlení nad tím, proč jsou evropské národy tak různorodé, a přece tvoří jednotu.

 

08.03.2014 - 01:07

Země pod Triglavem - Slovinsko

Triglav není jenom jméno slovanského božstva, ale také jméno nejvyšší hory Julských Alp, symbolu Slovinska. Pro Čechy to není tak populární destinace jako Chorvatsko, ostatně slovinské pobřeží je krátké (jen 36 kilometrů, z letovisek vyniká Portorož), ale je to země milá a pozoruhodná.
25.01.2014 - 00:54

Tradice a modernost - Estonsko

Estonsko bývá chváleno, jak je rozpočtově odpovědné a tudíž mohlo rychle zavést euro. Jenže to má jednu vadu na kráse, a to sociální poměry v Estonsku. Jak zpíval Karel Kryl o nás Češích, Estonci ryjou držkou v zemi. Stát nemá na nic podstatného a všechna břemena leží na bedrech občanů.
08.01.2014 - 01:10

Objevme znovu Bulharsko

Nikde jsem nenašel zemi, kde by slovo Čech mělo tak dobrý zvuk, jako v Bulharsku. Češi byli takový ten starší bráška, co umí podat pomocnou ruku a drží Bulharům palce.
04.01.2014 - 01:09

Lotyšští střelci

Vždy, když vidím v Evropském parlamentu svého přítele a soudruha Alfredse Rubikse, legendu komunistického hnutí, žertem se ho ptám: »Nu, kak lotyšskije strelki?« A Alfreds vždy odpovídá s úsměvem: »Lotyšskije strelki stojat tvjordo na svojich postach!« Lotyšští střelci byli první oporou Leninovy revoluce, jejich loajalita k sovětské moci byla příslovečná.]
07.12.2013 - 01:08

Draculova země - Rumunsko

V této úvaze nepůjde o úvahu o románku Brama Stokera, ani o úspěšném muzikálu stejného jména. Tématem těchto řádek je osud rumunské země a rumunského národa. Otto von Bismarck se kdysi arogantně vyjádřil, že Rumun není národnost, ale profese.